CHOV
Vybavení klece
Tady je seznam věcí, která byste při koupi morčete neměli opomenout do klece/terária/popřípadě plastboxu.
1. Samozřejmě morče potřebuje klec, nejméně 60 x 40 na jedno morče, ovšem čím větší klec, tím lepší.
2. Klec umístíme na místo, kam nefouká, netáhne, není to blízko topení či okna. Nejlépe např. do obývacího pokje, aby morče nebylo samo. Velké ticho ho totiž stresuje.
3. Ke kleci nesmí chybět pítko, a v něm každý den čerstvá voda. Ovšem morče snese i 2 dny starou vodu, ale je lepší, když mu ji vyměníte každý den.
4. Také potřebujeme misky, nejlépe dvě, jednu na zeleninu, druhou na granulky, ale postačí jedna. Druhou misku můžete třeba nahradit pevným "obalem" kokosu.
5. Minerální kámen, na obrušování drápků a zubů. Není nutný.
6. Seník- na seno, aby bylo morčatům stále k dispozici. Je nutné, aby byl seník stále plný, nebo aspoň poloplný.
7. Nějaká hračka, tunel atd.
8. Tvrdý chléb, necháme tvrdnou např. na kuchyňské lince, je to dobré na obrušování zubů, které morčatům neustále dorůstají.
9. Jemný kartáč na vyčesávání chlupů. Pokud nemáte, tak to tolik nevadí- morče to bezněj přežije.
10. Nějaké vitamíny či léky, v případě onemocnění. Ovšem snažte se, aby to nebylo nutné- aby váš morčecí kamarád neonemocněl!
11. Podestýlka, nejlépe hobliny či takové měkké bíle pelety. Nikoliv piliny, jsou příliš prašné, mohou poškodit dýchací ústrojí morčete.
Poznámka: Pokud někdo ŘÍKÁ, že morčeti podestýlá pilinami, je možné, že má na mysli hobliny a je akorát zvyklý, jim říkat piliny. Dozvítese-li, že to někdo říká, tak ho hned nepopleťte s hoblinami, ale ověřte si třeba fotkou, jestli to jsou doopravdy piliny.
12. Kleštičky na stříhání drápků.
Co koupit morčeti na ubytování
Morče potřebuje k životu hodně pohybu. Proto musíme koupit velkou ubikaci. Tady jsou tipy, jakou ubikaci pořídit:
1. KLEC - + Dobře větraná, morče se může o mřížky opřít, má výhled.
- Nevýhodou je, že z ní vše vypadává, hobliny i seno. Proto musíme okolí klece často čistit.
Poznámky: Pro jedno morče klec minimálně 60x40, ale čím více, tím lépe. Snadno se čistí. Je to nejtypičtější ubytování.
2. PLASTBOX - + Morče má výhled, snadné čištění, podestýlka nevypadává ven.
- V létě se v něm ale špatně morčatům dýchá, proto musíme horní plastový kryt odendat. A to je riziko, že morče vyskočí.
Poznámky: Já sama (Gabí) mám 2 plastboxy, ale mám vysokou posedtu klece, morčata nevyskočí a navíc je skoro každý den v létě vyndavám na čerstvou travičku.
3. TERÁRIUM - + Morče má výhled, nic nevypadává ven.
- Nevýhodou je horší čištění.
4. KRABICE OD BOT - Nikdy morče nesmíte dát do krabice od bot, má tam málo místa, může vyskočit... NIKDY!!! Morče budete akorát trápit. Doporučujeme koupit klec, terárium či plastbox- nikoliv krabici.
Pokud máte všechno potřebné vybavení klece a vhodné ubytování, tak můžete přejít kekoupi morčátka .
Výběr:
Samečka, nebo samičku?
Pokud zvažujete, zda si pořídit samečka či samičku, doporučuji spíše samce. Ten je většinou mazlivější, snáze se ochočuje (není pravidlo). Prý v dospívání zapáchá, ale jen lehce, není to nic hrozného. Samice jsou bázlivější, ale můžete mít také mazlíka samici. Jako lidé, každé morče je jiné. Proto bychom řekly, že na mazlení je lepší samec, jinak je to podle mne jedno.
Jedno nebo více?
Morče je skupinové zvíře, proto je radši, když má spolubydlícího. Nedoporučujeme kupovat dva samce, ti se totiž velmi často perou. Doporučujeme koupit dvě samice, ty se snášejí dobře. Pokud se ovšem přece jenom rozhodnete mít pouze jedno morče, je důležité, abyste se mu hodně věnovali, tedy aby psychicky nestrádalo. Pokud budete mít jen jedno morče a nebudete si ho všímat, bude trpět a může následně onemocně, nebo dokonce i zemřít! Také nedoporučujeme kupovat samici a samce, pokud nechcete mít potomstvo. Pak je tady také řešení kastrace. Většinou je lepší nechat kastrovat samce.
Jestli jste zvážili možnost samec/samice a jedno/více, tak byste měli přejít ke koupi. Nedoporučujeme kupovat morče ve zverimexu. Ve zverimexech nemáte jistotu odkud morče je, kde ho sebrali...atd. Raději morčátko kupte na internetu od nějakého chovatele, se kterým se setkáte osobně a dozvíte se, v jakých podmínkách morčátko/a žilo/a.
Mazlení
Morčátka jsou společenská zvířáta a proto je důležité si své morčátko pomazlit aspoň 1denně. Pokud máte jen jedno, měli byste si ho mazlit 1krát denně a více. Je totiž samo a potřebuje společnost a pozornost. Jak už jsme zmínily, morče může kvůli tomu onemocnět, nebo dokonce i zemřít! Máte-li více morčat a bydlí spolu, postačí si je pomazlit 1 za 2 dny. Pokud bydlí každé samo, měli byste si je mazlit tolikrát, jako kdybyste měli jen jedno morčátko
Mohu morče dát v létě na trávu?
Ano. Morčata milují čerstvou trávu. Samozřejmě chemicky neošetřenou. Můžeme také dát s trávou pampeliškové listy, ty morčata zbožňují. Musí být přijatelná teplota ovzduší. Tráva nesmí být mokrá, morče by akorát nastydlo. Ovšem můžeme mokrou trávu natrhat, a dát ji do klece morčeti, to nevadí. Tráva NIKDY nesmí být zapařená, morče by se mohlo nadmout. Samozřejmě musí být morče zabezpečené nějakou ohrádkou, uzavřenou! Na zahradu může ve chvíli, kdy se nebudete dívat, přiběhnout cizí kočka a morče usmrtit!!! Proto dávejte pozor, a morče zabezpečte, ale aby mohlo dýchat. Také nesmí být venku na prudkém slunci.
Může morče mít společnost jiného zvířete?
Nejlepší je, pokud chováte pouze morčata s morčaty. Ovšem morčeti nemusí vadit někteří spolubydlící.
PES- Může si na morče zvyknout, ale nikdy je nenecháváme o samotě spolu. Pes může v tu chvíli na morče zaútočit, protože v něm uvidí koříst. Hlavně na lovecké psy si musíme dávat pozor!
KOČKA- Vidí v morčeti kořist, půjde mu po krku. Kočka a morče si na sebe nezvyknou. Jsou případy, kdy se kočka s morčetem přátelí, ale je to tak 50%. Takže nemáme jistotu. Nesmíme je nikdy nechat spolu, leda přes klec. Morče má většinou z kočky strach.
PTÁCI- Menší ptáci morčeti nevadí, musí však být každý ve své kleci. Větší ptáci mohou morče poranit zobákem. Proto toto soužití nedoporučujeme.
MALÍ HLODAVCI - Hlodavci jako myši, potkani, činčily, křečci a osmáci si s morčaty nesedí. Mohou morče napadnout, pokousat či usmrtit. Morčata jsou totiž většinou mírumilovná zvířata, a nejsou schpna se bránit. Toto soužití v jedné klecí NESMÍ být.
ZAKRSLÝ KRÁLÍK- Lidé se domnívají, že toto soužití je dobré. Je to pravda, pokud spolu chovámě zvířata od narození a spolu dobře vycházejí. Ale jinak králík morčeti ubližuje a většinou na něj přenáší nemoci. Toto soužití je sice ze všech nejlepší, ale přesto nedoporučujeme. Morče je nejradši s morčetem, nikoliv s králíkem. Kdyby si morče mělo vybrat mezi klecí kde bude bydlet s králíkem a klecí, kterou bude mít samo pro sebe, vybere si klec,ve které bude bydlet samo.
Mohu dát morče na výběh bytem?
Ano, ale je to možné pouze v případě, že máte zajištěné kabely, které by morče mohlo překousat a zabít se, nemáte otevřené dvěře na balkon či okno a počítáte s tím, že morče stále bobkuje a čůrá, tedy vám může zničit podlahu. Nejlepší je dát morče i v bytě do ohrádky a pod něj nějaké noviny. Můžete mu dát třeba nějakou zeleninku. Pokud necháte morče úplně na volno, nesmí v pokoji být žádná skulinka, kterou by se mohlo někam protáhnout a vy byste ho nemohli nijak vytáhnout.
Kontrola
Morče minimálně jednou za týden vyndáme z klece a prohlédmeme mu drápky a zuby. Pokud jsou drápky přerostlé, musíme je ostříhat sami, nebo jít za veterinářem. Pokud morčeti přerostly zuby, ihned zajděte za veterinářem, aby je přibrousil. Také zkontrolujte srst, zda morče nemá nějaké parazity. Zkontrolujte oči i uši, pokud jsou oči čisté je to v pořádku, uši nesmí být špinavé či na nich nesmí být nějaká boulička.
Řeč morčat
Jako my lidé i morčátka mají svou řeč. Rozdíl je akorát v tom, že morčata se domlouvají zvuky, pohyby...
PÍSKÁNÍ / KVÍKÁNÍ = Morče vyžaduje pozornost, něco chce, nebo potřebuje. Např.: Když se chce pomazlit, má hlad, vyžaduje pozornost / pohlazení... Jedná se o jedniný zvuk určený člověku.
VRČENÍ / BRČENÍ = Morčátku se něco nelíbí. Např.: Když ho hladíte proto srsti, nebo chytnete nějak, jak se mu to protiví.
BROUKÁNÍ / KVOKÁNÍ = Morčátko je uvolněné a má pohodlí. Např.: Při mazlení.
BRUČENÍ, MRUČENÍ, DRNČENÍ= Tyto zvuky vydávají samečci, když se blíží k samice kterou neznají, či k samici co je v říji. Také kolem ní krouží či ji honí.
CVAKÁNÍ ZUBŮ= Samečci zuby cvakají, když si vzájemně nesedí. Naznačují tak svou sílu, je to jakýsi výstražný signál. Vlastně si tak navzájem hrozí. Morče může také cvakat zuby, pokud se mu něco nelíbí či se hodně bojí.
ZÁHADNÝ ZPĚV= Lidé slyšeli morčata také záhadně zpívat. Tento zpěv zůstal dosud záhadou, nejspíše je to ale příznak nemoci. Nikdo neví, co tento zpěv znamená. Odkaz na video se záhadným zpěvem: https://www.youtube.com/watch?v=09wyzo6kyF8
Řeč těla
ZTUHLOST / ZARAŽENOST = Morče se bojí, reflex. Např.: Vyděsíte morče hlasitým zvukem, nebo rychlým pohybem.
MORČE LEŽÍ NA BOKU A MÁ VYSTRČENOU ZADNÍ NOHU = Morče odpočívá, je unavené. Příjemně leží, je zcela uvolněné.
SAMCI CVAKAJÍ ZUBY, KROUŽÍ KOLEM SEBE, JEŽÍ SRST= Tyto pohyby znamenají, že si samci navzájem nesedli do noty. Tyto projevy jsou bojové, samci si navzájem ukazují svou dominanci. V divoké přírodě může být ve skupině pouze jeden samec. Samci kolem sebe vytrvale krouží a snaží se druhého kousnout. Konec je až ve chvíli, kdy se jeden ze samců vzdá, v horším případě je zraněn a není schopný boje.
OČiCHÁVÁNÍ= Když dáme nová morčata k sobě, nejdříve se očichají. Je to takový pozdrav, či zjištění, že je to nový kamarád. Tak se morčata poznávají.
POSKAKOVÁNÍ= Nejvíce poskakují mladá morčata. Jedná se o spojenost, radost ze života. Morče běží a najednou prudce vyskočí. To je typické pro mláďata.
MORČE SE ČISTÍ, UMÝVÁ PACKAMI= Zdravé morče by se takto mělo čistit každý den. Je to zcela normální. Starším jedincům, kteří už péči o sebe nezvládají, musíme pomoci.
PANÁČKOVÁNÍ, STOUPÁNÍ NA ZADNÍ TLAPKY= Morče chce potravu, nebo chce na sebe upozornit. Také se tím procvičuje rovnováha. Když se může o něco opřít, tak to udělá. Dokáže stát však i bez opory, ale jen kratší dobu.
SAMEC KROUŽÍ KOLEM SAMICE= Při období páření samec krouží kolem samice a vydává drnčivé zvuky. Snaží se ji nakrýt tím, že na ni skočí. Pokud vás zajímá rozmnožování morčátek a chcete se o tom dozvědět více, podívejte se do "Rozmnožování".
Pokudvaše morče dělá nějaké ZDE NEUVEDENÉ pohyby/zvuky, tak nám určitě napište na náš E-mail: info.morcatka@email.cz Dopíšeme je sem a popřípadě odpovíme co to nejspíše znamená .