ROZMNOŽOVÁNÍ
Rozmnožování morčat
U morčat je chov nenáročný a rozmnožování je pro morče v divoké přírodě tzv. denní činnost. Pokud ovšem chcete vaše domácí morčátko rozmnožit tak, aby se nic nezkomplikovalo a vše proběhlo v pořádku, nejdřívě byste si měli pročíst tuto sekci. Pokud zde nebudou všechny informace, obraťte se na nás v sekci Diskuze.
Připouštění
Pokud chcete samici morčete připustit, musí splňovat tyto body:
1. Samice pohlavně dospívají již od 10. týdne života, ovšem vhodné je samici připouštět až kolem 6. měsíce života, aby měla více síly na porod
2. Musí mít minimální váhu 550 gramů
3. Musí být podobného plemene jako samec, např. nekřížíme dlouhosrstá morčata s morčaty skinny( bez srsti )
4. Musí být zdravá a být v dobré kondici
5. Musíte počítat s tím, že se rodí 1-6 mláďat, tedy počítat s možností, kam všechna mláďata dát.
DŮLEŽITÉ: Samice by měla mít svůj první porod do 12. měsíce věku, protože jí začínají velmi brzy srůstat pánevní kosti, které jsou do jednoho roku poddajné. Pokud samice rodí po jednom roce svého života, hrozí, že některá větší mláďata ven neprojdou, a tak mohou nastat velké komplikace či rovnou úmrtí matky i mláďat.
Samci pohlavně dospívají ve věku zhruba 7. týdne života. Ovšem na rozdíl od samice, můžeme samce již v tuto dobu připouštět, ale není to příliš vhodné, spíše doporučuji připouštět od věku až 3-4 měsíců. Musí mít samozřejmě dobrou kondici a musí být zdravý. Počítáme také s další klecí pro samce, jelikož samice je hned po porodu svolná k páření a další porod bez odpočinku by ji mohl i vyčerpat k smrti. Proto samici necháváme po porodu zhruba 10-15 týdnů odpočinout a až poté ji znovu připustit. Samce tedy musíme od samice v době během porodu přemístit do jiné klece. Také nesmí být samec se samicí příbuzní, hrozí totiž degenerace ( např. u mláďat chybějící oči, pouze 3 končetiny ).
Páření
Je doporučováno, aby samice šla do výběhu za samcem, ten totiž nemusí strávit čas očicháváním nového prostoru. Je zajímavé, jak je samec vytrvalý při snaze nakrýt samici. Krouží kolem ní a vydává přitom drnčivé až vrčivé zvuky. Někdy se snaží o ni jeho tělem otřít. Samička mu někdy ukáže zoubky, tedy otevře tlamičku, to znamená, že se jen tak nedá a odhání ho. Sameček, když samici nezná, nejdřívě jí také může čuchat k zadečku. Když samice nemá říji, samec dostane přes čumáček a samici většinou nechá. Samice má říji vždy v patnácti až sedmnácti denním cyklu. Při ní bublá a pokud je ve výběhu s jinými samicemi, snaží se je nakrýt jako samec. Je jim velmi dotěrná. Hlavní říje ovšem trvá asi 10 hodin, tehdy se samička svolná k páření. Vagína, která je jindy uzavřena, se otevře. Akt trvá ovšem několik sekund. Samička vyzvedne zadeček a sameček ji nakryje. Potom se oba očistí. Ovšem není jisté, že samice zabřezla. Pokud nevíme přesně, kdy má samice říji, necháme ji se samcem asi měsíc, aby se to podařilo. Ale nikdy nemáme jistotu.
Březost
Samice je březí 65-75 dní. V prvních dnech jistě nic nepoznáme, první pohyby mláďat mohou být zřetelné až od 30. dne březosti. Samice v tomto období začne zřetelně pribývat na váze, začne se zakulacovat. Krátce před porodem je velice tlustá. Březí samice nevyžadují žádnou extra péči jen, aby měly dostatek místa na běhání a dobrou životosprávu. Samici když je březí nesmíme podávat červenou řepu, protože by mohla potratit. Ovšem většinou jsou to jen fámy. Někteří lidé samicím v této době omezí výběh, ale to je špatně, březí samičky se potřebují proběhnout. Samici bychom pár dní před porodem neměli nosit a zvedat, když je to nutné tak velmi opatrně. Je také důležité sledovat pravidelně váhu samice.
Porod
Jak už jsem zmínila, je nutné samce od samice na porod oddělit. Samice totiž hned po porodu znovu dostává říji, a další porod bez odpočinku by ji vyčerpal či usmrtil. Rodící samice nevyžadují žádnou speciální péči, většinou to zvládnou samy. Rodí většinou ráno či večer, ovšem to není podmínkou. Samice rodí mláďata pod sebe, zoubky protrhne plodový obal a ten sežere. Každé mládě dosucha olíže. Takto se postará o všechna mláďata. S každým vyjde také placenta, kterou matka většinou sežere. Rodí se 1-6 mláďat, obvykle 2-4. Samici, která má první porod, se zpravidla rodí méně mláďat. Pokud to samici neruší, můžete průběh porodu klidně pozorovat. Nesmíte však dělat rychlé a prudké pohyby a příliš hlasité zvuky.
Mláďata
Velkou zajímavostí u morčat je, že jejich mláďata otevírají oči již 14 dní před narozením, tedy v těle matky. Také se rodí zcela osrstěná a vidí. Již pár hodin po narození mohou začít konzumovat normální potravu. Ovšem mateřské mléko pijí více, samice kojí svá mláďata asi 4-6 týdnů. Samice má dva struky, z kterých kojí. Mláďata, pokud to samici nevadí, můžeme vzít do ruky již druhý den po narození. Ovšem nesmíme je dlouho nechat bez matky. Malé samečky musíme od matky a od malých samiček oddělit ve věku 3-4 týdnů, protože začnou matku i sestry obtěžovat a snažit se je nakrýt. Samičky se samicí klidně necháme. Porodní hmotnost mláďat je 50-120 gramů, váha pod 40 gramů je velmi riziková, takováto mláďata většinou umírají. Od matky můžeme mláďata odstavit ve věku 4 týdnů, a váze nejméně 240 gramů.
Pro slabá mláďata návod na kašičku pro dokrmování :
http://www.skinnyvelvet.cz/index.php/rady-a-navody/17-qborisovkaq